Podpórki wędkarskie. Od gałęzi po aluminium.
Trudno we współczesnym wędkarstwie znaleźć produkt, który ewoluował bardziej niż podpórki wędkarskie. Od znanej naszym dziadkom, najbardziej pospolitej podpórki stworzonej z solidnej rozwidlonej gałęzi, poprzez robione w domowych warunkach wszelkie metalowe konstrukcji, aż po współczesne, często zaskakujące rozwiązania. Właściwie podpórki dostępne w naszej ofercie można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje.
Solidne oparcie dla wędki gwarantuje regulowana podpórka wędkarska.
Pierwszy rodzaj to podpórka wędkarska w formie wbijanej w podłoże sztycy. Najczęściej wykonana z aluminium, o teleskopowej konstrukcji, umożliwiającej regulację długości sztycy. Większość tego typu podpórek wyposażona jest w systemy blokujące regulację (najczęściej w postaci gwintu lub dźwigni), mające na celu pewne utrzymanie wędziska. Dla łatwiejszego umieszczenia w gruncie podpórki mają ostre zakończenie lub zwieńczone są specjalnie wyprofilowanymi gwintami ułatwiającymi pewny montaż w twardym podłożu. W górnej części większość podpórek wyposażona jest w gwintowaną nasadę umożliwiającą montaż większości akcesoriów.
Podpórki wędkarskie w formie gwintowanych nasadek.
Zupełnie innym rodzajem są podpórki wędkarskie w formie gwintowanych nasadek. Dostępne w bardzo wielu wariantach. Począwszy od tradycyjnych i najbardziej znanych "U", "V"-kształtnych "widełek", przez magnetyczne karpiowe podpórki zapobiegające porwaniu wędki przy gwałtownym braniu, aż po specjalistyczne feederowe rozwiązania. Szeroka gama produktów w różnych wariantach daje swobodę i pozwala przystosować się do aktualnie panujących warunków.
Feeder army i podpórki wędkarskie samozacinające. Sposób na trudny teren.
Ale to nie wszystko. Oprócz opisanych powyżej rozwiązań dostępne są również cieszące się ogromną popularnością podpórki montowane do siedzisk. Do tego rodzaju podpórek zaliczamy "feeder army", uzbrojone w stabilne, regulowane w wielu płaszczyznach ramię, stanowiące stabilne oparcie dla wędziska. Tego typu podpórki sprawdzą się w trudnym terenie, tam gdzie nie ma możliwości umieszczenia tradycyjnych podpórek w gruncie. Zupełnie inną grupę stanowią podpórki wędkarskie samozacinające. Ich konstrukcja pozwala na zacięcie biorącej ryby bez udziału wędkarza. Takie rozwiązanie ma na celu zwiększenie szansy wędkarza w najtrudniejszych warunkach, kiedy niemożliwa jest natychmiastowa reakcja na branie.