Producent
Cena
-
od
do
Stalka wędkarska. Konieczność na drapieżniki.
Czym jest i do czego służy stalka wędkarska, przekonali się o tym wędkarze, którzy nie docenili możliwości największych drapieżników. Szczupak, sum, sandacz, a nawet pokaźnych rozmiarów okoń, z łatwością przegryzą tradycyjną żyłkę, czy o wiele mocniejszą plecionkę. W kontakcie z uzbrojonymi szczękami drapieżników zachodzi konieczność szukania innych rozwiązań. Jednym z nich jest przypon wykonany ze stali. Często jest to splot kilku stalowych włókien, pokryty dodatkowo warstwą zabezpieczającą. Charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie, chociaż jest bardziej sztywny od wolframu
Sprawdzony i elastyczny wolfram na przypony.
Okazuję się, że materiał znany z popularnych żarówek, z powodzeniem znalazł zastosowanie w polowaniu na drapieżniki. Wolfram na przypony okazał się bardziej elastyczny i lżejszy od stali. W wielu przypadkach zastąpił przypony stalowe, a wędkarze docenili jego walory użytkowe. Wytrzymałością dorównuje stali i jest przystępny cenowo. Oba materiały są tanie i bardzo popularne. Mnogość rozwiązań i dostępnych wariantów może stanowić dla wędkarza prawdziwy dylemat.
Wolfram. Wędkarski sprzymierzeniec łowców zębatych okazów.
Wybierając wolfram wędkarski należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. O ile nie planujemy polowania na monstrualne drapieżniki czy aligatory, nawet najcieńszy przypon zapewni doskonałą ochronę. Znacznie większe znaczenie ma długość przyponu. Standardowo przypony dostępne są w odcinkach 25, 30 centymetrów, dostępne osobno lub konfekcjonowane po kilka sztuk. Im dłuższy przypon, tym większa pewność, że wściekle atakująca przynętę ryba nie zetknie się z delikatną żyłką. Większość gotowych przyponów wyposażona jest w agrafki ułatwiające montaż i szybka wymianę przynęt oraz w krętliki zapobiegające skręcaniu żyłki. Solidnie wykończone zaciskowymi tulejkami, dają gwarancję niezawodności i pewność, że zapięta ryba nie zdoła uszkodzić przyponu.
Przypon stalowy czy wolfram wędkarski? Co wybrać?
Trudno jednoznacznie określić, który materiał będzie lepszy na przypon. Zwolennicy stalowych przyponów uważają, że wolfram wędkarski jest podatny na skręcanie, co w konsekwencji powoduje odkształcenie przyponu i uniemożliwia łowienie. Według innych, wolfram jest bardziej miękki, co sprawia, że przynęta zachowuje się bardziej naturalnie. Jak w wielu podobnych wędkarskich dylematach, tak i w tym, ostatecznie wątpliwości mogą rozwiać tylko ryby, doświadczenie i nasi eksperci. Zapraszamy!